Przejdź do treści

FAQ

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kto może zostać użytkownikiem?

Użytkownikiem może zostać każdy pracownik oraz student/doktorant (przy akceptacji opiekuna naukowego) polskiej wyższej uczelni lub jednostki naukowej.

Czy zasoby są płatne?

Dostęp do zasobów na potrzeby niekomercyjnych badań naukowych i dydaktyki jest nieodpłatny.

Czy przedsięborstwo może wystąpić o własny projekt i alokacje?

Tak, na zasadach komercyjnych. W celu uzyskania szczegółow prosimy o kontakt.

Czy student/doktorant może wystąpić o własny projekt i alokacje?

Nie. Kierownikiem projektu (PI) musi być osoba pracująca w polskiej jednostce naukowej i posiadająca tytuł naukowy doktora. Student/doktorant powinien poprosić swojego opiekuna naukowego o utworzenie projektu i wystąpienia o alokacje.

Moje konto zostało usunięte, chciał(a)bym je odtworzyć

Konta zamykane są zgodnie z procedurą zamykania konta Aby odzyskać konto należy ponownie przejść procedurę zakładania konta oraz:

  • podać ten sam adres email ktory byl podany przy starym koncie,
  • wybrac ten sam login,

Po wysłaniu wniosku użytkownik dostanie automatyczny e-mail zwrotny. Po kliknięciu w link z e-maila pojawi się opcja Chciałbym reaktywować moje stare konto, którą należy zaznaczyć.

Należy pamiętać, że (nowo) otwarte konta które nie są przypisane do aktywnej alokacji zostaną po pewnym czasie powownie zamknięte.

Mam problem z uzupełnieniem afiliacji

System Alokacji Zasobów wymaga uzupełnianie afiliacji zgodnie z oficjalnymi rejestrami danych o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce.

Informacje o instytutach i ich jednostkach czerpiemy z zewnętrznej bazy RADON. Dane dla niektórych jednostki mogą nie być pełne/aktualne. Wyszukiwarka RADON szuka polskich nazw. Czasami dodanie i usunięcie spacji pomaga. Warto zachować cierpliwość i odczekać kilka sekund po wpisaniu pierwszych kilku liter. Może się też wydarzyć że baza RADON jest chwilowo przeciążona/niedostępna.

Zasoby przyznane w ramach alokacji zostały (prawie) wykorzystane

Możliwe jest wnioskowanie o dodatkowe zasoby w ramach istniejącej alokacji. Na stronie projektu należy kliknąć w alokację, którą chcielibyśmy zmodyfikować.

Alternatywnie

Można wystąpić o nową alokację, w tym celu należy kliknąć w guzik wystąp o nową alokację. Jeżeli wniosek o nową alokację służy jedynie dokończeniu obliczeń (tj ułamek pierwotnie wnioskowanych zasobów), nie jest wymagane dodatkowe uzasadnienie. W przypadku wnioskowania o zasoby porównywalne z rozmiarem pierwotnej alokacji wniosek będzie podlegał ocenie - rodzaje alokacji. Jeśli sumaryczna wartość alokacji przekroczy 2 mln CPUh w ciągu roku, to wniosek zostanie skierowany do recenzji (otrzymasz formularz do wypełnienia). Patrz Zasady Przyznawania Alokacji

Czy tytuł, opis i dziedzinę nauki nowego projektu można edytować po jego zapisaniu?

Tak, tak najbardziej. W górnej części strony projektu znajduje się klawisz "Zaktualizuj informacje o projekcie"

Przyznane zasoby nie zostały zużyte w planowanym czasie, czy należy wnioskować jeszcze raz o te zasoby?

Możliwe jest przedłużenie alokacji. Na stronie projektu należy kliknąć w alokację, którą chcielibyśmy zmodyfikować.

Alternatywnie

Można wystąpić o nową alokację (jeśli poprzednia wygasła). Wystarczy podać proste uzasadnie Ze względu na niewykorzystanie przyznanych CPUh proszę o przedłużenie alokacji / przesunięcie zasobów do nowej alokacji. Wnoski tego typu nie wymagają dodatkowej recenzji.

Czy można mieć jednocześnie więcej niż jedną alokację dla danego projektu?

Można mieć alokację na topolę/okeanosa/rysy w tym samym projekcie, w tym samym czasie.

Czy o duże alokacje typu wnioskuje się tak samo, jak o alokacje standardowe?

Jeśli sumaryczna wartość alokacji przekroczy 2 mln CPUh w ciągu roku, otrzymasz formularz do wypełnienia. Formularz zostanie skierowany do recenzji.

Jak sprawdzić limity przechowywania danych (storage)

Opis jest tutaj.

Jak sprawdzić zużycie CPUh w ramach przyznanej alokacji

Opis jest tutaj.

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ