Witamy w Centrum Obliczeniowym ICM UW

Wersja Mszpindl (dyskusja | wkład) z dnia 12:44, 10 maj 2017


Languages:   Polski  • English


Badawcze granty obliczeniowe na superkomputerze Okeanos

Superkomputer Okeanos

Z początkiem lipca 2016 roku ICM UW udostępnił naukowcom superkomputer Okeanos – system wielkoskalowego przetwarzania Cray XC40. Okeanos zbudowany jest z ponad 1000 węzłów obliczeniowych, z których każdy zawiera dwa 12-rdzeniowe procesory Intel Xeon Haswell oraz 128 GB pamięci RAM. Wszystkie węzły systemu połączone są ultraskalowalną siecią Cray Aries o topologii Dragonfly.

Odpowiadając na wymagania technologiczne ICM, firma Cray Inc. zbudowała system będący unikatowym rozwiązaniem w dziedzinie HPC w skali kraju. System wyróżnia wysoka moc i skalowalność obliczeniowa, a także wysoka wydajność przetwarzania danych grafowych. Okeanos najlepiej sprawdza się w obliczeniach wielkoskalowych, które w pojedynczym przebiegu wymagają zastosowania kilku tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz kilkudziesięciu terabajtów pamięci operacyjnej. Realizacja tego typu obliczeń jest jego głównym przeznaczeniem.

Zapraszamy do składania aplikacji do pierwszego konkursu na badawcze granty obliczeniowe na system Okeanos (Cray XC40).

Zasady konkursu ...


Oferta

Środowisku naukowemu udostępniamy:

  • komputery dużej mocy - łącznie ponad 50 tysięcy procesorów w maszynach Cray, IBM BlueGene, IBM POWER i Huawei
  • specjalizowane oprogramowanie obliczeniowe zainstalowane na maszynach Centrum bądź dofinansowywane w ramach licencji krajowych
  • przestrzeń dyskową do długoterminowego przechowywanie danych i wyników
  • profesjonalne stacje graficzne
Oferujemy użytkownikom kompleksową pomoc techniczną, programistyczną i merytoryczną w zakresie naukowych obliczeń i analiz wielkoskalowych. Większość zasobów udostępniana jest nieodpłatnie. Po dalsze informacje zapraszamy do podręcznika użytkownika.

Działalność

Centrum uczestniczy w wielu projektach i inicjatywach krajowych oraz międzynarodowych, w których poprzez udostępnianie środowisku naukowemu swoich zasobów obliczeniowych oraz kompetencyjnych, stwarza warunki uczestnictwa w przedsięwzięciach o zasięgu międzynarodowym. Rozwój infrastruktury, wdrażanie usług, optymalizacja kodów obliczeniowych i wiele innych wpływają na zapewnienie wyższej jakości usług użytkownikom.

Z najważniejszych przedsięwzięć można wymienić:

Prowadzimy także warsztaty i szkolenia, letnie praktyki studenckie oraz staże naukowe.

O Centrum

Centrum Obliczeniowe ICM realizuje zadania związane z funkcjonowaniem centrum Komputerów Dużej Mocy (KDM). Centrum powstało jako jeden z pięciu ośrodków w ramach realizowanego przez Komitet Badań Naukowych w latach 1993-1999 programu budowy infrastruktury informatycznej nauki w Polsce i jest częścią Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Bieżące wydarzenia

Szósty konkurs na dostęp do superkomputera Okeanos (zasoby udostępniane od 1.03.2019)

Zapraszamy do składania aplikacji do szóstego konkursu na badawcze granty obliczeniowe na system Okeanos (Cray XC40). Wnioski przyjmujemy do 10 lutego 2019. Zasady konkursu ...

Awaria serwisów ICM

Wszystkie serwisy ICM (w tym serwer dostępowy, serwery licencji oraz serwer topola) zostały uruchomione. Brak dostępu od wtorku 18.12 od godziny 1700 związany był z awarią systemów zasilania w serwerowni na Pawińskiego. Prace naprawcze trwały do późnych godzin nocnych.

Serwer Okeanos

Prace nad aktualizacją systemu Okeanos uległy przedłużeniu. Kończone są jeszcze prace nad systemem plików użytkowników. Serwer niebawem zostanie udostępniony do obliczeń.

Piąty konkurs na dostęp do superkomputera Okeanos (zasoby udostępniane od 1.07.2018)

Zapraszamy do składania aplikacji do piątego konkursu na badawcze granty obliczeniowe na system Okeanos (Cray XC40). Wnioski przyjmujemy do 31 maja 2018. Zasady konkursu ...


Zajrzyj też do archiwum wydarzeń.

Od czego zacząć?

Wszystkich zainteresowanych prowadzeniem obliczeń zapraszamy do zapoznania się z podręcznikiem użytkownika.

Wykaz aktualnie prowadzonych grantów obliczeniowych można obejrzeć na stronie granty.icm.edu.pl.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem pomoc@icm.edu.pl.

W serwisie