BLAS

BLAS
Produkt: Biblioteka BLAS
Producent: BLAS
Licencja:
Wersja:
Email: numeryka@icm.edu.pl

Basic Linear Algebra Subprograms - to wysokiej jakości procedury wykonujące podstawowe operacje algebraiczne. Poziom pierwszy obejmuje operacje typu wektor - wektor, poziom drugi to operacje macierz - wektor, zaś poziom trzeci dotyczy operacji typu macierz - macierz. Procedury z BLAS są wykorzystywane przez wiele innych pakietów, np. LAPACK i LINPACK. BLAS jest dostarczony wraz z komputerem, a jeśli nie, to można zakupić zoptymalizowaną wersję dla maszyny o wybranej architekturze.

Klaster AMD Opteron halo

BLAS zawarta jest w bibliotece libblas. Informacja o niej znajduje się w podkatalogu doc/ katalogu instalacyjnego danego kompilatora. BLAS jest również częścią biblioteki ACML - AMD Core Math Library dostępnej m.in. w ramach biblioteki NAG. Informacje można znależć w podkatalogu doc/ katalogu instalacyjnego kompilatora. Na tym serwerze dostępne są również implementacje GotoBLAS i ATLAS.

Cray X1E tornado

BLAS jest częścią biblioteki LibSci - zbioru zoptymalizowanych na Cray X1 procedur numerycznych. LibSci jest dostarczany wraz ze środowiskiem programistycznym Cray i automatycznie ładowany z modułem PrgEnv. Pracuje w modzie MSP i SSP, z danymi 32- i 64-bitowymi. LibSci zawiera również wersję równoległą BLACS. Domyślna biblioteka 32-bitowa dolinkowana jest opcją -lsci, wersja 64-bitowa jest dolinkowana opcjami -s default64 w przypadku Fortranu i -l sci64 w przypadku C/C++. Więcej informacji można uzyskać wpisując komendy man libsci, man intro_blas1, man intro_blas2, man intro_blas3.