Accelrys: Nazapki

Accelrys Accelrys Na licencji: krajowa, płatna Lista aplikacji
Oprogramowanie Accelrys w ICM
Nowinki
Produkty
Uruchamianie
Szkolenia, spotkania, seminaria
Licencja krajowa
Zasady uczestnictwa 2014/2015
Współuczestnicy
Publikacje uczestników
Poradniki
NaZaPki: Licencja Accelrys
Dokumentacja: Insight II (po polsku)
Poradnik ICM: Modelowanie biomolekularne
(Joanna Trylska, Magdalena Gruziel)
Poradnik ICM: Projektowanie leków
(Piotr Setny)
molnet.eu - niezależny portal internetowy
poświęcony modelowaniu; redagowany
przez Marka Doskocza


NaZaPki to skrót od NAjczęściej ZAdawane Pytania według propozycji internetowej poradni językowej PWN.


Spis treści

Nie tylko dla uczestników licencji

Co to są żetony/tokeny?

Każdy uruchamiany moduł (np Discover, Biopolymer, CHARMm) pobiera pewną liczbą żetonów. W bibliotece oprogramowania podany jest koszt żetonowy każdego modułu. W momencie uruchamiania jakiegoś modułu z ogólnej puli żetonów pobierana jest stosowna liczba żetonów. Kiedy moduł zakończy obliczenia, żetony są zwracane do puli. Czyli np jednocześnie w ramach całej licencji ogólnokrajowej może być uruchomionych 65 visualizerow (np MS Vizualizer lub DS Visualizer).

Nie udaje się uruchomić DMol'a: zgłaszany jest błąd o wygaśnięciu licencji

Poniżej zamieszczamy wyjaśnienie bezpośrednio od Accelrysa.

We have become aware of a previously unknown bug that will cause your version of DMol3 to stop working after 31 October 2008. We sincerely apologize for the inconvenience this bug causes to our customers and for the short notice given. Unfortunately, this problem cannot be resolved by issuing a new license, but instead requires us to deliver new DMol3 executables to all customers, including those on perpetual licenses.

The affected products include:

  • DMol3, QMERA, and DMol3 QSAR Descriptors in Materials Studio (MS) 4.1, 4.2, and 4.3
  • DMol3 Descriptors and the DS QUANTUMm module in Discovery Studio (DS) 2.0 and 2.1.

In Materials Studio, DMol3 will generate the message 'This version has expired' in the output file. MS QMERA, DS QUANTUMm, and DMol3 Descriptions will simply fail with no error message. DMol3 in versions prior to Materials Studio 4.1 is not affected, and no DS or MS modules other than those listed above are affected by this issue.

We are working diligently to resolve the issue for all customers as quickly as possible and have made the following available:

  • A hotfix for MS DMol3 4.3 which you can download from here. On Linux, this requires you to replace only the DMol3 executable but involves manually copying files; on Windows, the hotfix will automatically replace the DMol3 executable.
  • A full installer for MS 4.3 that includes the fix for DMol3 is available on Accelrys' Electronic Download Site here. This installer will automatically install the correct version of DMol3 but requires you to uninstall and reinstall MS 4.3.
  • A hotfix for MS DMol3 4.2 is available here. This requires you to replace only the DMol3 executable but involves manually copying files (on both Linux and Windows).

Nie udaje się uruchomić oprogramowania: pojawiają się błędy postaci Error: #-777 ...

Są to błędy zgłaszane przez serwer licencji. W dalszej częsci wiadomości o błędzie znajdą Państwo dodatkowe informacje, bardziej szczegółowe. Najczęsciej, pojawiają się błędy:

User/host not on INCLUDE list for feature

- ip komputera, na którym uruchamiany jest program nie znajduje się na liście uprawnionych ip do korzystania z licencji; jeśli zgodnie z Państwa wiedzą powinno się znaleźć, prosimy o kontakt z opiekunem oprogramowania, jeśli nie, pozostacje korzystanie z programu zainstalowanego na uprawnionej maszynie;

Licensed number of users already reached

- wszystkie tokeny dostępne w licencji są chwilowo w użyciu; należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż się jakieś tokeny zwolnią; opiekunowie licencji starają się pilnować, by w sytuacjach krytycznych nie zabrakło tokenów;

License server machine is down or not responding

- są trzy możliwości: a) albo próbowali Państwo uruchomić program w momencie restartu serwera licencji, który zdarza się co jakiś czas (np choćby w sytuacji podłączania nowego ip do licencji), b) albo serwer rzeczywiście padł (co zdarza się niezwykle rzadko i raczej ni etrwa dłużej niż dobę), c) albo lokalny firewall w Państwa sieci nie chce "wypuścić" Państwa komputera na zewnątrz sieci; w pierwszym przypadku wystarczy poczekać m/w 15 min i spróbować uruchomić program raz jeszcze, w drugim poczekać trzeba trochę dłużej, w trzecim skontaktować się należy z administratorem sieci, w której jest Państwa komputer;

Checkout exceeds MAX specified in options file

- czasem, by zapobiec nadużywaniu (nawet nieświadomemu) przez użytkowników tokenów, ustawiane są limity; powyższy komunikat oznacza, że taki limit został przekroczony; oznacza to, że albo dany użytkownik zużywa już MAX tokenów, albo grupa, go której on należy; w tej sytuacji można po pierwsze sprawdzić jakie jest bieżące zużycie tokenów poleceniem (wykonanym na maszynie, na której uruchamiają Państwo program):

sciezka_do_binarek_LicensePack'a/lmstat -f MSI_TokenR

albo skontaktować się z opiekunem licencji.

Dla uczestników licencji

Jak dostać instalki Materials Studio lub Discovery Studio?

Oba programy pobiera się przez sieć z serwera BIOVIA. By móc jednak pobrać programy potrzebne jest specjalne konto na serwerze BIOVIA. W celu jego założenia należy się skontaktować z opiekunami oprogramowania BIOVIA w ICM podając imię, nazwisko, adres i tel służbowy (do pracy), służbowy adres e-mail osoby, dla której konto ma być utworzone. W danej instytucji dostęp do wersji instalacyjnej może mieć tylko 1. osoba.

Jak podłączyć się do licencji?

Aby podłączyć się do licencji należy ustawić połączenie z serwerem licencji akademickiej/naukowej, czyli licenses2.icm.edu.pl przez odpowiedni port, czyli 1715. W przypadku Insight'a i innych starszych aplikacji wystarczy zdefiniować zmienną środowiskową LM_LICENSE_FILE:

setenv LM_LICENSE_FILE 1715@licenses2.icm.edu.pl (środowisko csh/tcsh)
export LM_LICENSE_FILE=1715@licenses2.icm.edu.pl (środowisko sh/bash) 

W przypadku Discovery Studio i Materials Studio należy uruchomić License_Administratora (na windowsach jest dostepny z Menu Start z zakładki MS lub DS, na linuxie w katalogu instalacyjnym DS lub MS, w podkatalogu bin/, skrypt się nazywa license_admin) i ustawić połączenie ze zdalnym serwerem ("connect to remote host"), przez domyślny port, 1715. W zasadzie, we wszystkich przypadkach (DS/MS, windows/linux), pierwsze uruchomienie programu wywoła administratora licencji i umożliwi konfigurację zdalnego serwera licencji.


Połączenie zadziała tylko w wypadku, gdy podłączany serwer jest uprawniony do korzystania z licencji.